Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Platani i mediji

Komentari (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 01 februar 2010 15:01
Dijete Grujica
Ne znam sta je tu čudno?Pa zna se ko je glavni urednik medija u Srbiji.Naravno, ne Boris Tadić.O njemu slobodno (i sa pravom) možete sve da kažete čak i u pojedinim režimskim novinama.Ali kada ste posledlji put, bilo gde, čuli neku kritiku na račun mlađanog i pritom više nego dobrostojećeg beogradskog gradonačelnika?
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 01 februar 2010 15:02
Milorad Đošić
Pročitati mišljenje profesora Maletina u Kuriru.
Neke evropske pa i naše kuće hvale se tradicijom od 200,300 pa i više godina.
Uništiti tradiciju i podvući je na broj 200 je izgleda postao zadatak, jer broj 200 je baš onako najlepši.
Predlog:-Napisati peticiju i poslati je u kanadsku ambasadu, na čijoj se zastavi vijori platanov list.

P.S. Ili možda da umesto platana zasadimo šljivu sterlejku. Ni požegaču, ni madžarku, nego baš nju.
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 01 februar 2010 15:11
Marko
Fanstastičan tekst kao i izbor teme!Ono što tekstu nedostaje, je šta da URADIMO da odbranimo platane, odnosno javni interes?
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 01 februar 2010 15:34
zivko curcic
pravo stanje stvari. slicna je prica i sa zvezdarskom sumom. takodje identicna situacija je i sa cenejskim salasima, gde se grubo krsi plan generalne regulacije naselja cenej, zarad interesa pojedinca koji hoce da izgradi farmu od 15.000 kokosaka u srcu grupisanih salasa. ovih dana cemo podneti tri tuzbe, videcemo kako ce reformisano sudstvo da odgovori na njih. inace na jednu koju smo podneli pre tri meseca niko ne odgovara.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 01 februar 2010 16:08
Dejan
Elektronske medije skoro u potpunosti kontroliše okruženje predsednika Tadića. Oni pokreću teme, usmetavaju pažnje javnosti, određene teme drže zatvorenim. A verujem da im plan za platane neće proći, dosta ljudi je spremno i svojim telima da brane živote platana
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 01 februar 2010 17:52
Mićko
To, majstore! Dobar tekst, životne teme. Demokratija na nivou "korena trave", odbrana sveta našeg svakodnevnog života - tu nam je spas.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 01 februar 2010 17:55
Beogradski platani
Naravno da ovo nije trivijalna stvar! I tacno je da, naizgled , na malom i pojedinacnom pokazuje punu prirodu odnarodjenog, antidrzavnog, protivprirodnog, nasilnicnog i stetocinskog rezima. Istina je da je potrebno delovati, ali hitno! Da se pokrene potpisivanje peticije bar, ili akcija slicna "Petom parkicu" . Ili najbolje i jedno i drugo.Kad se jednom poseku stoletna stabla, za naseg zivota vise necemo videti tolika. Imamo primer vec ulice Kralja Milana. Istom secom je od senovite glavne gradske staze postala putanja kojom je u vrele letnje dane neprijatno proci. Uz to su da zjape ostale brojne propale fasade i stracare. Neko se zaista svojski trudi ta taj grad postane zalosno ruglo.Mozda bi za pocetak trebalo proveriti da li to neko sada "valja" sadnice,i to neko kome se moze da sece gde i kako hoce. Dosta samovolji, dosta teroru, dosta unistavanju Beograda i Srbije! Ne zavaravajmo se, veci je ovo problem i od nezaposlenosti, jer proizvodne pogone mozete napraviti za nekoliko meseci, a da nam ponovo niknu isti takvi platani treba da prodje osamdeset godina!
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 01 februar 2010 19:20
Vukoman
Krčenje Bulevara doneće radost i Parking servisu. Stotine novih parking mesta. Pare, pare, pare i samo pare.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 01 februar 2010 19:23
Milos
Da, kriticko novinarstvo je definitivno preminulo.

Evo, jos jedan mali prilog: Pre neki dan direktor jedne nam sluzbe zaduzene za najvisa pitanja drzavne bezbednosti, izdade sertifikat jednom politicaru da nikada nije saradjivao sa stranom obavestajnom sluzbom niti da je po tom pitanju predstavljao poseban predmet interesovanja sluzbe. Zatim se oglasi njegov sef kabineta, valjda pokrivajuci svoga direktora, koji istace da tu nema nista cudno i da je takav sertifikat sluzba duzna da izda na svaki gradjanski zahtev prema Ustavu i zakonu o zstiti podataka o licnosti.

I sve to objavi ugledan dnevni list (Vecernje novosti) ne obazrevsi se jednom recju komentara. Inace, Zakon o zastiti podataka o licnosti moze da se skine preko neta za par sekundi sve zajedno sa onim paragrafima koji posebno uredjuju da njegove generalne odredbe sasvim ne obesmisle rad obavestajno bezbednosnih sluzbi, cija je priroda posla, valjda je jasno, takva da pre svega podrazumeva tajnost.

Ovaj slucaj prevazilazi razmere obicnog gafa, to je nesto sto je zaista neverovatno....Ali eto, u zemlji sa ovakvim medijima i to je postalo moguce da se dogodi bez ikakvih javnih, krivicnih ili politickih posledica......Eto vam tema, vapi za posebnim tekstom.
Preporuke:
0
0
10 utorak, 02 februar 2010 00:22
DŽeronimo
SAMO ZA ĐOŠIĆA: na kanadskoj zastavi je javorov list. Ostatak komentara: pročitao sam i stručne nalaze koje nudi Zelenilo, i sva mišljenja. Činjenica jeste da je drvored prosečno star. S druge strane, u drugim gradovima sveta načelna politika je da se odlučuje posebno za svako drvo, a ne paušalno za ceo drvored. Zašto ogoljavati celu ulicu, ako može na preskok? Najgore od svega je što se potpuno indolentno priča o, može se reći, zločinačkom postupanju s platanama, o nestručnom podrezivanju i odsustvu svake zaštite. Hoće li se to nastaviti i u budućnosti? Pretpostavljam da su platani vlasništvo Grada. Ako je on brigu o njima poverio Gradskom zelenilu, trebalo bi ima i mogućnost kontrole nad tim kako se povereni posao obavlja. Znači, čeka se komentar gradonačelnika!
Preporuke:
0
0
11 utorak, 02 februar 2010 11:01
Qwerty_70
Javnost bi trebalo da zna da gradska vlast u tajnosti priprema prepad na zonu Usca od Brankovog mosta, parka Prijateljstva, do hotela Jugoslavija, time sto planira izgradnju autodroma za trke sportskih automobila i navodno formule 2.
Podsetimo se da je nesto slicno pokusano planiranjem besmislene ideje o operi na Uscu, jer osnovni cilj je da se preko piste (onda opere) za trke automobila izgrade i ostali neophodni sadrzaji, tribine, VIP loze, boks, a nakon toga zna se, neko ce reci da nam je bas tu potrebna izgradnja komercijalnih objekata, trznih centara, hotela, ekskluzivnog stanovanja i sve to preko uzurpacije parka, priobalja, zone za rekreaciju i ostalih zelenih povrsina.
Usce kakvo poznajemo sest decenija, preko generacija koje su cuvale i podizale ovaj jedinstveni prostor, postace mesto na kome ce politicari i tajkuni na stetu gradjana Beograda, pokusati da ostvare svoje zaista podle namere.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 02 februar 2010 11:12
Tatijana
Beograd više ne liči na sebe. Uz izvinjenje onima, koji su proteklih godina silom prilika došli u ovaj grad, mogu da kažem, da kada bi oni stari počivši Beograđani, nekim čudom mogli da prošetaju Knezom, ne bi znali gde se ustvari nalaze.
Skoro trideset godina Beograd maltretiraju i siluju vlastodršci. Ne treba ni da se pominje činjenica da im je bitno samo sopstveno dobro. O dobru Beograda oni ne misle, jer nemaju pojma šta je to. Ne može drvo da se seče samo zato što nekome smeta; da se ruše kuće i kafane, jer nekome ne izgledaju dovoljno otmeno i moderno. Samo su oni delovi Beograda, koji nisu bili interesantni lopužama, spasli svoju dušu i zadražali stari šmek. Ostalo je pretvoreno u kaveze od stakla i betona ili u privatni kič.
Kao što Srbi gledaju kako im se ruši država, tako isto Beograđanima na njihove oči uništavaju grad. I niti se pitaju Srbi, niti Beograđani.
Preporuke:
0
0
13 utorak, 02 februar 2010 12:42
Nije tako u Evropi
Tako je svuda u Evropi! - mantra je vlasti kojoj bezalternativni put ka njoj najvise sluzi za blokadu svakog otpora stetocinskom delovanju iste. E, pa vidite, ovako nije nigde u Evropi! Iako ste neprekosnoveni vlasnik parcele na kojoj vam je kuca, ni na pamet vam ne sme pasti da posecete neko drvo ili vocku u svom vrtu bez dozvole vlasti. A takvu dozvolu po pravilu necete dobiti. Ovde je svako pojedinacno stablo , poput covekovog, zasticen autonoman zivot. U elitnom kraju bogatog i sredjenog nemackog grada, odakle upravo dizem i ja glas protiv vandalizma kojim se unistava moj rodni grad, nije usamljen prizor stoletno, ogromno i tesko stablo poput testa uraslo u ogradu od kovanog gvozdja, svojim korenom izbilo i deformisalo njen zidani temelj pa i sam trotoar, nahereno ga nadkriljujuci. Toliko da, dok prolazite , morate ga s postovanjem zaobici, ili mu se , takodje s postovanjem, blago nakloniti da vam svojim otezalim i spustenim granama ne skine sesir s glave. I niko se ne ljuti, nikome ne smeta, naprotiv.Ta stoletna stabla nezamenjiv su deo patine i lepote ovog grada. U civilizovanoj Evropi zivot svakog pojedinacnog drveta se s paznjom prati, njegovo zdravlje nadzire, bolesti lece. Poseci drvo je isto sto i ubiti coveka! Kada bi gladska vlast, kao sto se to bezobzirno usudjuje u devastiranom Beogradu, ovde najavila genocidni pokolj cetiri stotine stoletnih stabala, odgovorne bi pod hitno odveli na posmatranje, a onda vec prema zasluzi. Najcuvenijoj i najlepsoj berlinskoj ulici Unter den Linden (pod lipama), i ime i status bastinio je upravo vladar Fridrih Vilhelm, ukrasivsi je sa hiljadu posadjenih stabala. Bilo je to u sedamnaestom veku! Negovana, odrzavana, lecena i verovatno kada je bilo potrebno zamenjivana novim ali isto tako starim, do danas su prezivela i predstavljaju znamen, ponos i jednu od turistickih atrakcija grada. Tako vise od tri veka. Sprecimo namereni genocid nad prirodnim okruzenjem, istorijom i kulturom naseg grada.
Preporuke:
0
0
14 utorak, 02 februar 2010 14:36
300 + 1
U Srbiji nema novinarstva. To ne postoji. Postoji nesto sto vlast predstavlja kao novinarstvo; tekstovi prestravljenih propagandistickih placenika. I to je sve.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 02 februar 2010 14:39
Gerila
Tatijana , precizno i istinito govorite!
I Srbija i Beograd su pod teskim, zlocinackim terorom. To vec oseca svako od nas, a od sada cemo i okom gledati pustos koju za sobom ostavljaju. Trpimo ih mi Beogradjani, trpi ih ojadjena Srbija. Vreme je za gerilsku borbu: braniti drvo po drvo, ulicu po ulicu, grad, po grad, dok ne odbranimo celu Srbiju!
Preporuke:
0
0
16 utorak, 02 februar 2010 16:17
brm
@ Nije tako u Evropi
nije tako ni u SAD (moj poznanik se napio u Kaliforniji i naleteo kolima na palmu..palmi nije bilo ništa, a ni njemu...za vožnju u pijanom stanju dobio je simboličnu kaznu, popravku kola su platila osiguravajuća društva..ali kad su počeli da stižu računi od "nadležnih" što je ugrozi palmu br. taj i taj, kojoj ponavljam nije bilo ništa, - ukupno 25 000 dolara - morao je da se vrati u Srbiju... a baš se lepo tamo snašao)

ovo nema "niđe"!!!
kao ni ovakvog "novinarstva"

bio bih slobodan da naručim tekst o još jednom mega giga ultra primitivizmu koji bode oči, bar meni - o tome šta napraviše novokomponovani gradski očusi od Beton hale na savskom pristaništu.
Preporuke:
0
0
17 sreda, 03 februar 2010 01:06
Darko Stanojević
Grešite. Nije ni ovde dozvoljeno seći kako se kome prohte, pa makar i u svom dvorištu! Znam to lično.

Zakon postoji. Druga je stvar ako neko rizikuje kaznu bahatom ilegalnom sečom.

I nedozvoljna seča šume je teško kažnjiva po celoj Srbiji, i sve zavisi od ozbiljnosti onoga ko primenjuje Zakon. A tu već može da se muva. Mada, daleko manje nego pre.

Inače, tekst je preemotivan, ali to mogu donekle da razumem, kao neko ko voli drveće i rođen je na Đermu.

Što se tiče platana, životni vek im je oko 70-80 godina u gradu, ako se lepo održavaju. Ja sumnjam da su naši platani imali redovnu negu i zaštitu od parazita, jer su rasli u gradu koji je bio gadan i prema ljudima (u tom periodu), a kamoli prema ukrasnom (nejestivom, beskorisnom) drveću.
-----

Većina stabala je (gotovo sigurno) već stara, natrula i sklona padu. Šta činiti?

Prvi sledeći koji padne zbog košave, letnje oluje, nekome polupa kola, pokida tramvajsku mrežu ili ubije nekoga, kome će na dušu?

Ne branim ničiji stav, samo kažem da se treba pregledati SVAKO drvo. No, čini mi se da drveće jednostavno smeta nekome u nameri da Bulevar (Revolucije) dobije neko drugačije ruho.

Odavno ne živim tamo, pa je JEDINO merodavno - treba čuti stanare te ulice.
Preporuke:
0
0
18 sreda, 03 februar 2010 02:33
marijana
Ovaj članak me je podsetio na pokolj kestenova u Nemanjinoj ulici pre nekoliko godina koji je obavljen pod izgovorom rekonstrukcije i modernizacije. Umesto kestenova posađeni su, ne sećam se baš tačno, neki javorovi, ali se pouzdano sećam da su bili iz uvoza, čini mi se iz Mađarske.
Bila sam očajna zbog svega toga : i zbog sečenja kestenova i zato što će biti zamenjeni nekim drugim drvećem , a posebno jer mi se činilo da to samo ja primećujem i da samo meni smeta. Nigde nisam u to vreme pročitala neku kritičku reč ili primedbu, sve je bilo u stilu "blago nama, sređuju nam ulicu, vlast se ubi od brige za našu dobrobit".
Drago mi je što sad neko primećuje i reaguje na taj problem, ako se budemo bunili možda nešto uspemo da promenimo, makar da im smetamo i otežamo posao.
Kako u vezi platana, tako i u vezi svega ostalog.

PS Sećate li se Nemanjine u proleće kad procveta kesten?
Preporuke:
0
0
19 sreda, 03 februar 2010 11:20
Tatijana
Pozdrav gerili. Pa, onda, da počnemo.
Preporuke:
0
0
20 sreda, 03 februar 2010 12:17
Siva zona
Niko ne kaze da drvo beznadezno mrtvo i sklono padu treba drzati, ali zna se valjda i ciji je posao bio i jeste da odrzava i neguje drvorede u gradu. Pa svako zna da posece propalo drvo. I ne moze biti izgovor nikakvo tesko vreme. Vreme danas je mozda teze nego ikada, a jos teze mozda i dolazi. Zasto bi to tesko vreme sada kao i nekad, smetalo da se svako drvo ponaosob pregleda i utvrdi njegovo stvarno stanje, koje je "nepopravljivo" ukloni i umesto njega postavi drugo, zdravo. Svakako nije tacno da su sva stabla unistena. Da se ne lazemo, neko je umislio da Beograd treba da izgleda drukcije, da bude jedna ogoljena siva zona, sivih zgrada i sivih ljudi. Tako je obezdusena Nemanjina, Kralja Milana i mnoge druge. Tako ce sad sa Bulevarom. Tako se unistavaju parkovi grada. Svi do jednog. Mislim da su posao tu vec zavrsili i da su sve staze po parkovima kao i na Kalemegdanu zabetonirane, a definicija parka je da ima sljunkovite staze.Tako je svuda u belom svetu. Kad tad ce doci dan da cemo lupati betonske staze i ponovo postavljati sljunak. Da budemo kao sav normalan svet! Ako mi je do betona hodacu ulicom. Park postoji da se izmaknemo u prirodu. Zasto oni koji su pozvani da brinu o prirodi grada rade sve da je unificiraju i obezduse? I sto rece neko od komentatora, stalno se pitam da li je moguce da samo meni to smeta, mislim, asfaltirani parkovi?
Preporuke:
0
0
21 sreda, 03 februar 2010 20:51
milena ankic
Svako stablo treba posmatrati kao jedan zivot ili
kao alveolu Beograda,koja cini pluca na koje grad dise.Bahatost je prisutna svugde po Srbiji gde se sume nemilice unistavaju.Ali to je slucaj i u nekim drugim zemljama(podmetanje pozara)da bi se
gradilo).Ali to ne treba da nas tesi.
Ekologija u Srbiji je uglavnmom prazna prica.To je zato sto se njome bave ljudi koji to cine zbog love a nemaju filing za to.Znam mnoge ljude koji to rade kao volonteri i vise su ucinili nego neki odgovorni za taj resor.
Preporuke:
0
0
22 četvrtak, 04 februar 2010 00:29
Milan
Osim platana po ulicama i parkovima, isto je učinjeno i sa starim drvećem po grobljima. Posečene aleje stabala zamenjene su kržljavim sadnicama kojima će sigurno trebati desetine i desetine godina da porastu.

Ko u to ne veruje, neka ode na Novo groblje u Beogradu i uveri se.
Preporuke:
0
0
23 četvrtak, 04 februar 2010 03:08
Vesna N.
Ovo nije prvenstveno tekst o platanima, čini mi se, nego o medijima. Ne radi se ovde samo o kontroli medija, nego o nekim "modnim trendovima" u novinarstvu. Na primer, koriste se agencijske vesti, umesto da se bude na licu mesta; skupljaju se "izjave" posle sportskih događaja,kao da to uopšte nekog interesuje; događaji se ne prate kontinuirano (ko danas zna šta se desilo sa krimosima koji su tukli porodicu u Ul. Stanka Vraza?; prenose se saopštenja; obaveštava se sa konferencija za štampu, itd. Nema pokretačkog novinarstva više... Zašto nema? Zato što mnogi veruju da jedino vlast sme da ima inicijativu. Tako misli većina, pa tako i novinari. I to nije autocenzura. To je prosto trend, trend zvani "Ne talasaj" ilu u prevodu "Nemoj da misliš svojom glavom. Prenesi to i - tačka".

A što se platana tiče... Živim na Đermu, baš na Bulevaru. Seča platana nije samo ubistvo drveća, nego i našeg dostojanstva. To što će da bude nesnosna vrućina, što će da bude izduvnih gasova za po dva karcinoma po čoveku, što će da bude ružno, ružan spomenik srebroljublju... sve to manje više, jer ko zna kako će to sve biti. Ali, to što nas niko ništa ne pita, a sve rade za naše dobro i to tako da od tog "dobra" i konji crkavaju, e to je ubistvo ljudskog dostojanstva.

A to se događa jako dugo u ovoj zemlji. I nikad se ne zna šta će da okupi kritičnu masu. Možda platani, a možda ni oni... Ovde ne postoji javno mnenje. To opet ima veze i sa medijima. I to je taj krug. Zato je ovaj tekst fantasičan. Gađa pravo u metu. Bravo. Bravo!

Ali, mi smo lud narod. Kad krenemo mi da grlimo naša stabla, a oni da nas tabaju da nam ne bi sekli noge testerama, priskočiće komšije, tipujem na Vračar i Palilulu. A i Voždovac mora da se pokaže... Pa kad udarimo u koncerte. Dođu ovi rokeri, pa oni... Pa šerpe, pa psovke, pa kuvani čaj po kućama. Skupi se ceo Bgd. I spasemo platane.

A oni pređu na nešto drugo... E... To je u stvari problem.
Preporuke:
0
0
24 četvrtak, 04 februar 2010 12:18
brm
Vesna N

"Skupi se ceo Bgd. I spasemo platane.

A oni pređu na nešto drugo... E... To je u stvari problem."

što jedan lud upropasti to sto pametnih ne ispravi..."To je u stvari problem."
Preporuke:
0
0
25 petak, 05 februar 2010 09:46
Darko Stanojević
Ko je i da li je neko kriv za loše održavanje pre petnaestak godina? Setite se ko je tada "harao" po Beogradu...

http://www.zelenilo.co.rs/index.php?page=novosti_prikaz&uid=20100126113317

... Građanima je vrlo bitno reći da nove sadnice nisu sadnice od godinu, dve dana, već od sedam do deset godina i već su formirane. One će vrlo brzo preuzeti funkciju već postojećih i zato je bolje zasaditi ih sada pa za sedam godina imati pravi drvored, nego čekati narednih deset godina da se ta stabla sruše pa onda saditi nova – tvrdi profesor Čedomir Marković, napominjući da će premeštanjem koloseka u srednji deo bulevara ubuduće biti lakši prilaz krošnjama i orezivanje stabala. On opominje da su još neki drvoredi u najužem delu grada u vrlo lošem stanju i da će morati da se zasade novi.
Preporuke:
0
0
26 nedelja, 07 februar 2010 13:05
angelina
@Darko Stanojević

E, pa ipak, moram reci par reci.
Slicno su govorili u kada su "rekonstruisali" Nemanjinu, i sta sve ne (recimo, parkic u Ruzveltovoj, Novo groblje...). A sta smo dobili? Koliko se novozasadjenih sadnica primilo? Koje drvece, uopste, sade? Kako su samo na istu takvu prevaru unakazili drvored lipa u Krunskoj i sta su sve posadili? Atinjani uzivaju u platanima starim preko 300 godina, Rimljani isto tako. Turci s ponosom procenjuju svoje platane na preko 2000 godina. Samo u Beogradu, inzenjer hortikulture i Panceva, devojce od 25-27 godina masakrirajuci drvored lipa na Novom groblju (koji bese pod zastitom drzave) izjavi: Svetla, treba svetala, sunca - i, ostade ziva, zdrava i s referencom ko vrata.(Usput, manija zamene lipa cetinarima po grobljima ne dogadja se samo u Beogradu, slicno je po Srbiji, a ne ustezu se da cak napadaju lipe i hrastove unutar porti) Beograd je bio grad lipa i platana. Nege oko '63-65. bio je drugi grad u Evropi, posle Beca, po zelenilu. Sto su komunisti zapoceli, dovrsice demokrate vaspitane na estetici Mad Maxa. Platani na Bulevaru su tek jedna tacka, 5 ha park-sume na Zvezdari, takodje, treba da doceka sekire na prolece... Drvece se leci i neguje, a sekira nije lekovito sredstvo. I, da ne ostane nepomenuto, kubik gradje je od 150 eur (za najnekvalitetnije drvo), oko 250 je srednja cena; 50 + eur je kubik ogrevnog drveta. Koliki ce troskovi biti za lekove onih koji ce udisati koncetrova isparenja iz beton-asfalt kanjona?...
PS Zamena na smrt bolesnog drveta po svetu se radi stablom starim najmanje 30 godina, potpuno "funkcionalnim", a tehnologija danas omogucava da se presadi i drvo staro i 50+. Mi tako nesto ne mozemo naci, jer i tamo gde ih ima podmceu se pozari da bi se brda ogolela, recimo skijalista radi... Ni plana, ni razuma, davno smo svetlo ugasili.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner